Flat rate shipping available or Free shipping when you spend $250

Sock Knitting Class | in person 4 week class

Regular Price
$90.00
Sale Price
$90.00
Regular Price
Sold Out
Unit Price
per 

Shipping calculated at checkout.

Date | Starting November 23rd

Only 6 left!

You need to know how to knit and purl to take this class. 

This is an in person sock class for anyone who has never knitted socks before. Over 4 weeks you will learn how to make cuff down socks. You will learn all aspects of cuff down socks, heel stitch, short rows to turn a heel, picking up stitches and kitchener stitch to close your toe at the end.

Included is the free Simpingo sock pattern by Rebecca Glazier, a DK weight pattern perfect for learning how to make socks.

Dates: Thursday November 23rd, 30th and December 7th and 14th. 6:30 - 8pm.

Materials required (not included):

  • 3.25mm/ US size 3 DPN (double pointed needles) You are welcome to use magic loop to make these socks - as long as you already know how to magic loop. 
  • Darning needle.

Instructor: Rebecca Glazier

Make up classes are not available, if you miss a session, Rebecca will do her best to get you back on track. 

Covid policy: Baaad Rabbits strongly supports the wearing of masks whilst respecting everyone's personal choice. Masks are recommended but not mandatory.

Refunds or Credit for future classes will only be provided if we are notified either by phone or email at least 72 hours in advance of the class or workshop.

We request you do not attend the class if you are feeling unwell, please note, partial class refund is not available, and the 72 hour cancellation policy applies.

Rebecca has been knitting since she was 7 years old and has always had a love for textiles and colour. Teaching people how to knit and crochet expresses ne of her greatest joys; sharing her creativity and passion with people.

  • Variant: Starting November 23rd
  • SKU:
  • In Stock: 6
  • Weight: 0 g
  • Product Type: Class
  • Brand: baaadrabbitfa

Sock Knitting Class | in...

Regular Price
$90.00
Sale Price
$90.00
Regular Price
Sold Out
Unit Price
per 
>